Merhaba RUBIKON'a hoşgeldiniz! Cerrahi Ekipmanlar, Tavsiyeler, güncellemeler ve Medikal seçenekler için bağlantıya geçin...

COVID aşıları ortaya çıktıkça, aşılarınız tamamlandıktan sonra göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Birçoğumuz sosyalleşmeye ve sevdiklerimizle çok ihtiyaç duyulan zamana atlamaktan heyecan duyduğumuzdan, herkesin güvenliğini akılda tutmak için aşı sonrası önlemler almak önemlidir. Paket servis yerine bir restoranda yemek yemek ya da evinizin dışında bir arkadaşınızla içeride vakit geçirmek gibi aktiviteler ulaşamayacağınız kadar uzak değil. Ancak, tam olarak aşılandıktan sonra akılda tutulması gereken birkaç şey var.

Ne zaman tam aşılı sayılırsınız?  

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine veya CDC’ye göre, ikinci doz Pfizer-BioNTech veya Moderna’dan iki hafta sonra veya Johnson & Johnson’s Janssen COVID-19 aşılarının tek dozundan iki hafta sonra tam olarak aşılanmış sayılırsınız.

Hangi etkinliklere katılabilirsin?

Tamamen aşılandıktan sonra, normallik duygusu hissetmek için nihayet katılabileceğiniz aktiviteler vardır. Yine de sosyal mesafe ve maske takma gibi önlemlerin alınması tavsiye edilse de sonunda bu COVID tünelinin sonunda bir ışık olduğunu hissetmek güzel. İşte, COVID güvenliğini göz önünde bulundurarak memnuniyetle gerçekleştirebileceğimiz birkaç etkinlik2:

  • Kapalı mekanlarda maskesiz toplanılması veya diğer aşılı kişilerle 6 fit uzakta kalınması.
  • Maske takmadan açık havada toplanın. Ancak kalabalık bir mekanda veya kalabalık bir ortamdaysanız maskesiz toplanmamalısınız.
  • Amerika Birleşik Devletleri içinde seyahat etmeden önce veya sonra test yaptırmanız veya karantinaya almanız gerekmez.
  • Uluslararası seyahat için varış yeri gereksinimleri değişiklik gösterir, bu nedenle seyahatten önce kontrol ettiğinizden emin olun. Amerika Birleşik Devletleri’ne uluslararası bir uçağa binmeden önce negatif bir COVID-19 test sonucu göstermeniz gerekecektir. Yine de seyahatten 3-5 gün sonra test yaptırmanız önerilir.
  • Semptom yaşamadığınız sürece COVID-19 pozitif birine maruz kaldıysanız test yaptırmanıza gerek yoktur. Ancak, bir grup ortamında veya evde yaşıyorsanız ve COVID olan birine maruz kaldıysanız, test yaptırmalı ve diğerlerinden uzak durmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir